טיול בגלבוע | מוריס צמח

טיולים בגלבוע

 

טיול בהר הגלבוע

הגלבוע הוא ארץ של קרבות תנכיים ונופים עוצרי נשימה. "לא אורחת גמלים ירדה לכרוע, לא דבשת היא אל מול כוכב".
כאשר ביקר המשורר אברהם שלונסקי בעמק חרוד בשנת 1946, נפעם ממעשה החלוציות של החלוצים מייבשי הביצות. הוא מביט מעליו אל הרי הגלבוע ומתמלא בעוצמה אדירה בהרים הנישאים. על כן הוא כותב את אחד השירים הנפלאים שזוכה ללחן המרגש של מרק לברי.
האירועים המקראיים שהתרחשו בגלבוע ובעמק אשר מתחתיו הם אולי הכי דרמטיים בסיפורי התנ"ך. גדעון בן יואש, הוא ירובעל, נקרא לפקד על הקרב נגד המדיינים ובתכסיסי מלחמה מבריקים הצליח להביסם. דבורה הנביאה מתארת את הרקע לקרב של ברק בן אבינועם נגד סיסרא ומזכירה את מרוז, כשהכוונה ככל הנראה היא להר מזר הגבוה והקירח. קרב שאול בפלישתים אף הוא מלא בפרטים גיאוגרפיים נפלאים להבנת מהלכי המלחמה ההיא, ואם נביט במפה נראה את שמות הפסגות על הגלבוע:
הר שאול, גבעת יונתן, הר גיבורים, הר אבינדב, הר אבנר ומלכישוע.
אין כמו מבט מהר שאול אל עמק חרוד ואל שלוחת צבאים עם התנ"ך ביד להבנת האירועים. ואם לא די בכך, הרי באים הממלוכים ומחליטים דווקא כאן לחסום את המונגולים, שעד לקרב הזה לא נחלו אף מפלה.
גם החלוצים שיישבו לראשונה את העמק בשנת 1921 על האדמות שרכש עבורם יהושע חנקין, סבלו מפרעות וביזה ללא הרף עד שקרבות מלחמת העצמאות הביאו מזור לסבלם.

טיולים בגלבוע – מסלול רגלי מהנה

ארוחת בוקר – בחניון תל יזרעאל או בעין יזרעאל.
נסיעה לגלבוע. תצפית מהר שאול אל עמק חרוד ורמת צבאים והליכה בשביל התנ"ך.
מול נוף מרהיב בו התרחשו אירועים מקראיים מרתקים, קרבות מוסלמים נגד מונגולים ועוד, נספר גם על ראשית החלוציות בעמק חרוד ועל רכבת העמק.
תחילת הליכה בדרך נוף מרהיבה בשולי הגלבוע עד חפציבה (כ-10 ק"מ). ההליכה נעימה כשהנוף הדרמטי מלווה אותנו לאורך כל השביל. באביב נהנה משפעת פרחים מרשימה.

טיולים בגלבוע - הליכה לאלה שלא אוהבים עליות...

נתחיל את ההליכה מהר שאול עם תצפית אל העמק, מהיפות בארץ.
נמשיך בדרך הנוף עוצרת הנשימה. ההליכה היא בשביל נוח כשהמראות של העמק מתחתינו מערפלות את החושים, כל כך יפה, הולכים כמו בתוך חלום טוב.
הליכה של 3 שעות עם סיפורי התנ"ך תביא אותנו לחפציבה.

 

לגלריית תמונות לחץ כאן

 

צור קשר
סלולרי: 052-8499217
דוא"ל: moris.trip12@gmail.com