מדריך טיולים בגליל ׀ מוריס צמח ׀ מורה דרך | עדות ודתות בגליל

עדות ודתות בגליל

סיור בעקבות עדות ודתות בגליל 


הטיול יתקיים בגליל ויכלול: נופים קסומים, סיפורים מרתקים, פינות חמד נסתרות, מפגש עם דמויות וטיפוסים עסיסיים. 

נתחיל בכפר הציורי דיר חנא, כפר שאוכלוסייתו מעורבת – מוסלמים ונוצרים. זהו אחד משלושה כפרים עתיקים בגליל שהמתאר הצלבני נשתמר בו. גרעין הכפר המוקף חומה שרד כמעט בשלמותו. משמעות השם דיר חנא : מנזר יוחנן, מה שמעיד על קיומה של קהילה נוצרית קדומה אולי מהתקופה הצלבנית. נשתמרו בשלמותם השער הצפוני בחומה מתקופתו של ד'אהר אל עומאר מאמצע המאה ה 18, קטעים יפים בחומה מאותה תקופה וגם מסגד מרשים שנבנה ע"י ד'אהר אל עומאר ושופץ כנראה ע"י אחמד אל ג'זאר. כמו כן שרד בחלקו המבצר שבנה אחיו של שליט הגליל ד'אהר אל עומאר סעד בסמיכות לחומה ולמסגד. ניתן לטפס אל גג המסגד דרך גרם מדרגות מסתורי ולולייני ולצפות מחצר משפחה אדיבה אל מרחבי הגליל התחתון. 

נבקר בבית בד עתיק שעדיין פועל בעזרת חמור. נתארח בבית משפחה נוצרית בבית עם תקרות מקושתות ונטעם כמה מעדנים כמו : דבש חרובים וזיתים מופלאים. 

נצא אל מעין הכפר בשולי הר נטופה ונכנס לכרם זיתים אולי הקדום ביותר בארץ. עצי זית בעלי גזע בקוטר אדיר מימדים. נספר אגדות אודות העצים המופלאים וגם על מסורת הפקת שמן הזית בכפרים סביב. 

נמשיך צפונה לקברו של אבא חלפתא. נחסה בצלו של האלון הענק ליד קברו של רבי אבא חלאפתא. נספר סיפורים מן העבר ונדון בשאלה כיצד נפתרה בעיית אספקת המים לכפר חנניה לפני 500 שנה? כמו כן, נספר על מסורת העלייה לרגל לקברות הצדיקים במהלך הדורות וסיפור "מיקומם" של קברים אלה בגליל. 

מספרות הנוסעים מימי הביניים מצטיירת תמונה דמוגרפית מרתקת אודות קהילה יהודית עתיקה השוכנת בכפרים של מוסלמים. יהודים המכונים מוסתערבים או מוריסקים שלא עזבו מעולם את הארץ בגלויות במהלך ההיסטוריה.  

נמשיך לכפר הצ'רקסי ריחנייה,שם נפגוש את שוקי. נבקר במוזיאון המקומי ונשמע אודות העדה, השפה ומנהגי הצ'רקסים. נתארח בגינת ביתו של שוקי לטעום מאפה גבינה בשם חלוג' וכן תה צ'רקסי. 

מכאן ניסע לכפר גוש חלב שאוכלוסייתו נוצרים ומוסלמים. נשוטט בין סמטאות הכפר העתיק בין כנסיות ומסגדים ונבקר במאוזוליאום מרשים שנתגלה באקראי בחצר של משפחה נוצרית. זהו אתר קבורה בן כ 2000 שנה ונשתמר כמעט בשלמותו. 

נספר על הכפר המוזכר בכתבי יוסף בן מתתיהו ובתלמוד ואגדות המציינות את עושרו של הכפר. 

נטפס לכפר הדרוזי בית ג'אן בדרך קסומה המתפתלת בין כרמי זיתים עתיקים ובוסתני פרי. נבקר את דוקטור ג'מאל שהתמחה בייצור תכשירי קוסמטיקה על בסיס שמן זית וצמחי בר. שילוב של מסורת וידע חדשני. 

נסיים בארוחה עשירה בביתו של פאיז הצופה ממרומי הכפר על הכפר בית ג'אן ושמורת הטבע הר מירון. בעלת הבית מפליאה בבישולים דרוזים. טעמם המופלא של הזיתים מעשה ידיה לא ניתן לתיאור. 

זה הזמן והמקום לסיים סיור בפסיפס האנושי תרבותי של הגליל. 

צפת עיר הקבלה והמיסטיקנים 


נשוטט בסמטאות העיר הקסומה ונספוג אווירה של רוחניות יהודית. נפגוש קבליסט שיכניס אותנו לרזי הקבלה ויעצים אותנו ברוח קדושה. נשלב את הסיור ברחוב האמנים בין בתי הכנסת של הארי הקדוש, אבואב ורבי יוסף קארו כותב השולחן הערוך. 

עדות ופולקלור 


צרקסים – מסורת קווקזית  

סיור מרתק בכפר קמה 

נסיעה לכפר קמה אשר ליד כפר תבור. נפגוש את הצ'רקסים בכפר הייחודי הבנוי מאבן הבזלת השחורה. נשמע אודות המסורת והמנהגים של העדה הכי קטנה בארץ. נצפה בריקוד צ'רקסי ונטעם מהמאכלים המיוחדים של העדה. נסיים בסיור קצר בין סמטאות הכפר בנוסח קווקז. 

(יש אפשרות לארוחת בוקר כשרה) 

 

על מסלולים נוספים בגליל בספר לטייל עם מוריס בגליל 

צור קשר 


סלולרי: 052-8499217 

דוא"ל: moris.trip12@gmail.com 

.