מדריך טיולים בגליל ׀ מוריס צמח ׀ מורה דרך | הגולן הנסתר מן העין

טיול לרמת הגולן – הפינות החבויות

בתי קשתות בני 2000 שנה

ח'וראנים

בניגוד לביטוי הלא כל כך מחמיא הינו סגנון אדריכלי ייחודי בגולן. לפני כ 2000 שנים כשהרומאים שלטו בארץ, נדדו שבטים ממוצא ייטורי שחלקם התגייר בעידודו של אלכסנדר ינאי, הרחק הרחק אל דרום רמת הגולן ואל שיפולי החרמון. כמה מקדשים שלהם שרדו עד היום. במלחמת יום הכיפורים זכיתי לראות מקדש כזה על פסגה גבוהה בשיפולים המזרחיים של החרמון מעל לכפר הסורי ההררי בית ג'אן.

סמוך לאתר הארכיאולוגי באב אל האווה הוא שער הרוחות מצפון להר בן טל נמצאה מערת קבורה ובה כוכים מאבן עם סגנון בנייה ייחודי ומיוחס לאותם ייטורים. אחד היישובים שאליו הגיעו הייטורים היה הכפר פראג'. בכפר פראג' השוכן מערבית לתל פארס שרדו בתים עם קשתות אבן מרהיבות בני שתי קומות בעלי חדרים רחבים עם תקרות מאבן בזלת. מישורי הבזלת היו צחיחים כפי הנראה כבר אז ועצים לבנייה לא היו בנמצא.

התושבים על כן פיתחו שיטה מקורית. הם לקחו אבני בזלת באורך המקסימלי כ 2 מטרים אורכן, סיתתו אותן בצורת קורות והניחו אותן כבסיס לתקרת הבית כשעל בסיסן נבנה קיר עבור הקומה השנייה ובכך נתמכו הקורות. במרכז החדר נבנתה קשתות אבן ענקיות ששימשו משען לקורת העליונות ובכך התאפשר מפתח מאד רחב של חדרי הבית. השיטה שזו מסתבר מקורה בחורן הסורי וכאן שמה. בגולן היו 6 כפרים כאלה ורק שניים שרדו. אחד כאן בכפר פראג' והשני כפר רמתנייה והגישה אליו מורכבת כיוון שהוא נמצא בשטח אש של הטנקים.

בבתי הכפר ישנן אבנים מסותתות המונחות בבתים בשימוש מישני. על אבנים אחדות יש סמל מנורת שבעת הקנים ועיטורים נוספים. בכפר רמתנייה ישנן אבנים עם צלב וייתכן שהיו אלה הנוצרים הראשונים עוד מהתקופה שהנצרות הייתה דת אסורה. בכפר מצויות בארות עמוקות במיוחד עם דיפון מאבן. הבארות נחפרו לעומק מי התהום כך שהמים שנאגרו היו גם מי גשמים וגם מי התהום.

הכפר הצ'רקסי צורימן

נמצא על הגבול ממש מדרום לקוניטרה. הכפר החבוי בין בוסתנים שופעי פירות כמו מישמש בלאדי, תות שמי אדום שחור עם טעמים שלא תמצאו בשום תות אחר, ענבים לבנים ושחורים עם טעם של פעם וכן אגוזי מלך.אם מתאמצים קצת ניתן לחפש שקדים עם טעם מרציפן בין עצי השקד עם הפירות המרים.בכפר שהרוס ברובו מצוי מסגד עם גרם מדרגות לולייני שאמיצים המוכנים להסתכן יכולים לטפס אל פסגתו ולצפות אל עבר סוריה.הדרך אל הכפר הינה באיזור צבאי ויש לתאם כניס דרך הגורמים המתאימים.