טיולי טבע ומורשת בגליל ובגולן | מוריס צמח

טיולי טבע ומורשת בגליל ובגולן

מוריס צמח מציע מגוון של טיולי טבע ומורשת בגליל ובגולן. כמה דוגמאות לטיולים אלו: 

 

ממרומי הגלבוע אל עמק חרוד – למטיבי לכת 


נגיע להר אבנר במרומי הגלבוע לתצפית דרומה אל השומרון וצפונה אל עמק חרוד ולמזרח הגליל התחתון. 

מכאן שני מסלולים רגליים אפשריים. 

1 – אל העמק הנעלם וירידה תלולה וקשה אל עמק חרוד. סיום בתל יוסף הישנה. 

מהלך של 3 שעות. רמת קושי בינונית עד קשה. 

2 – אל נחל יצפור. הליכה בוואדי קסום עד לעמק בית שאן. 

מהלך של כשעתיים. רמת קושי קלה עד בינונית.  

 

העמק הוא חלום 


סיור בעקבות גיבורים ונוסטלגיה 

פסל אלכסנדר זייד ורכבת העמק - טיול מהנה 

מתחילים בגבעת שיח' אברק ופסלו של אלכסנדר זייד. 

סיפורו של חלוץ, שומר שדות וראשית ההתיישבות בעמק יזרעאל. 

נמשיך עם האוטובוס לכפר יהושע ונבקר באתר תחנת רכבת העמק המשוחזרת (מותנה בתאום מראש) ונספר על נפלאות הרכבת המיתולוגית. 

 

מהגיא למצודה – הליכה בקניון קדש (שביל ישראל) 


נסיעה צפונה לבקעת קדש 

מסלול הליכה קסום בשביל ישראל. המסלול מתחיל מהאלה האטלנטית הענקית, ממשיכים בין האלונים והאילות בתוך קניון מרשים בין סלעי גיר ענקיים אל שביל הפלמ"ח וסיום במצודת כ"ח. נצפה אל עמק החולה הפרוס מתחתינו ונספר על הקרב ההרואי של דודו ופלוגת הפלמ"ח על כיבוש מצודת כ"ח. 

תל קדש, הסרקופגים והמקדש הפגאני 

התל המקראי הבולט מדרום לכביש היורד ממלכיה אל בקעת קדש התפרסם בזכות ברק בן אבינועם שקיבץ מכאן עשרת אלפים לוחמים לקרב נגד סיסרא. למרגלותיו ממזרח מצוי מעין עין קדש. מצפון לכביש ארונות קבורה (סרקופגים) מעוטרים מהגדולים שנתגלו בארץ. מכאן שביל קסום בין עצי האלה הגדולים שאחד מהם נבקע לשניים מפגז קטיושה. בהמשך שרידי מקדש רומי פגאני מרשים מהמאה ה – 1 לספירה. 

 

טחנות הקמח בנחל דישון בג'יפ או ברגל 


שתי דרכים להגיע: 1 – מהשער הדרומי של מושב דישון, יורדים בדרך העפר המנדטורית עד נחל דישון. פונים שמאלה ומיד מבחינים בשרידי אחת הטחנות. כמה מאות מטרים במורד הנחל שרידי טחנה נוספת. מבחינים גם באמת המים מעל לאפיק הנחל. 2 – מכביש 886 עולים לאורך הנחל. 

בגליל ישנן שרידים של מאות טחנות קמח שראשיתן מהתקופה הרומית ביזנטית. 

טחנות אלו שפעלו בכוח המים פעלו ברובן עד תחילתו של המנדט הבריטי, אז החלו להגיע מנועי דיזל מאירופה, והטחנות ע"כ נבנו בכפרים ולא היה עוד צורך לרדת עם שקי החיטה לאפיק הנחל.  

 

טיול בעקבות חלוצים ולוחמים 


ראש פינה אם מושבות הגליל: נסייר בין בתי החלוצים, גן הברון, מערת שלמה בן יוסף, בתי הפקידים, בית וילקומיץ וביתו של יוסוף אפנדי. נספר איך סייע יוסף טרומפלדור לאלתר שוורץ בתפיסתה של פרה משוגעת כשהתארח במלונו וגם איך הביאו את מוטור הקיטור מטבריה לראש פינה עבור מפעל המשי. 

 

חאן ירדה 


ביקור באתר מורשת מרשים ששימש כחאן קדום ובו התנהלו קרבות עקובים מדם כדי לבלום את פלישת הסורים לגליל במלחמת העצמאות.  

מכאן נשקף נוף מרשים אל עמק החולה וצפון הגולן. מהחאן ניתן לרדת אל המעיינות בנחל מחניים וליהנות מפינות חמד מוצלות ליד פלגי המים. 

 

משמר הירדן הישנה 


זהו אחד מגדולי האפוסים בתולדות הציונות וההתיישבות בגליל. 

סיפורה של מושבת העלייה הראשונה שנאבקה על קיומה, ננטשה בחלקה, נלחמה על חייה ונכבשה ע"י הסורים.  

 

המים של המדינה – מעיינות ונהרות בגליל 


סיור מרתק בעקבות מקורות המים החשובים. סיפורם של הגשרים לאורך ההיסטוריה: גשר בנות יעקב, גשר הפקק וגשר יסוד המעלה. תאור ייבוש החולה – אין טוב ממראה עיניים. תעלות, סכרים ואגמים. נלך ונחווה מים צלולים בדרבשייה ונחסה בצילה של טחנת הקמח שפעלה בכוח המים. 

 

טיול בוסתנים 


בחודשים יולי אוגוסט וספטמבר נוכל ליהנות מפירות טעימים מבוסתנים עתיקים ונטושים בגליל. נשוטט בבוסתנים קסומים שיד אדם לא מטפלת בהם. נטעם מתאנים מזנים שונים, פטל, עוזרד עוד הפתעות. נשתה מים צוננים ממעיינות זכים. 

 

טיולי פריחה קסומים 


בחודשי האביב – פברואר, מרץ ואפריל, נסייר במוקדי פריחה של פרחים אקזוטיים כמו אירוסים, צבעונים, סחלבים ועוד. כמו כן מרבדים מרשימים של כלניות, נוריות, מרוות וצמחי תבלים פורחים. 

 

טיול חושני בטבע – שביל תבלינים וצמחי מרפא  


הליכה בנוף עוצר נשימה. 

ניסע לאזור תפן. הליכה בשביל תבלינים ופרחים ייחודיים על המצוק של נחל יצהר המקסים בנוף הקדומים שלו. נראה שפע צמחי תבלין ומרפא הגדלים בר, כעין גן בוטני בטבע. נראה את הקורנית המקורקפת – היא "הזעתר הפרסי הנדיר" שהמקומיים מאמצים אותו כצמח ריפוי מסורתי. את הזוטה הלבנה. ציטרה ורודה. כתלה חריפה, פיגם ועוד ועוד. 

טיולי טבע ומורשת בגולן 


הגולן הוא חבל ארץ ייחודי ואולי היחידי שנותר פראי בכל הנוגע לטבע בלתי מופרע ע"י האדם, הצומח ובעלי החיים. 

בשל בדידותן של שמורות הבע כמו יער אודם, רכס בשנית, עיינות פאחם, גדלים מיני צמחים נדירים ומשוטטים בהן בעלי חיים באין מפריע. זהו אולי חבל הארץ היחיד שהפגישה עם חזיר בר, זאב או נשר הוא כמעט ודאי. השונות הגדולה באקלים לאורך שביל הגולן מאפשרת טיול קריר בקיץ הלוהט אם בחרתם לטייל בשולי החרמון או לטבול באחד מהמעיינות החבויים.  

הליכה בשביל הגולן מזמנת להולך היכרות עם כפרים נטושים ומרתקים כמו הכפר פראג' ובו בארות מים עתיקים ועמוקים, בתי בזלת עם ארכיטקטורה רומית שעדיין נשתמרו בהם קשתות ועיטורים בני 2000 שנה !! 

 

צור קשר 


סלולרי: 052-8499217 

דוא"ל: moris.trip12@gmail.com 

.