מדריך טיולים בגליל ׀ מוריס צמח ׀ מורה דרך | דף הבית

מוריס צמח - מדריך טיולים בשבילך!

מוריס צמח הוא האב של מדריכי הטיולים מורה דרך המפגיש את המטיילים עם המקומות האינטימיים, הסיפורים, הפולקלור, המטעמים האוריינטלים, הצמחייה המקומית ומאפשר למטייל לחוות את הארץ "מבפנים".
מוריס הוא מדריך טיולים מומחה לטיולי תיירים מורה דרך בכל רחבי הארץ ומומחיותו הגדולה היא בטיולים בגליל, בו נולד ובו הוא מתגורר כל חייו.

טיול בטבריה
טיול בטבריה עם מוריס צמח הוא חוויה ייחודית ומרתקת, השזורה באינספור סיפורים מתולדות היישוב. את הסיפורים אסף בעיקר בשיחות אישיות עם זקני טבריה שסיפרו לו מזיכרונותיהם בסידרה של מפגשים. סיפורים אלו מצטרפים למחקר מעמיק שערך מוריס במקורות היסטוריים, בעיקר כתביהם של נוסעים שונים שביקרו בטבריה לאורך ההיסטוריה. בזכות הידע המעמיק והמגוון שצבר, מגולל מוריס את סיפורה של טבריה כשהוא שזור בסיפורים אישיים מרתקים וצבעוניים של תושבי העיר היום ובזמנים רחוקים.

רבים מהסיפורים שליקט מופיעים בספר שכתב "סיפורים טבריינים" (ראו בהמשך).

טיולים בארץ
מוריס מדריך טיולים שנים רבות ברחבי הארץ ומכיר פינות נסתרות ושבילים מתפתלים המובילים לגן עדן סמוי מהעין. הוא יודע מתי טוב לקטוף צמחים המתאימים לתבשילים העממיים ומכיר את המתכונים המתאימים, אותם גילו לו המבשלות המקומיות. בגליל הוא מתרועע עם תושביו הדרוזים, הערבים והיהודים, שומע את סיפוריהם על ספלון קפה מהביל ומלקט אותם אחד לאחד. בנוסף לטיולים "רגילים" (ועם מוריס כל טיול הוא מיוחד) בנה מוריס טיולים קולינריים וטיולים אתניים לטובת המעוניינים להעמיק בתחומים אלו.

מורה דרך

לטייל עם מוריס מדריך הטיולים זו חוויה מיוחדת. מסלולי הטיולים בארץ - ברגל, במכוניות או בג'יפ, מוכרים פחות. מוריס מורה דרך אשר חושף בפני המטייל עולם קסום, ססגוני, עשיר, בשילוב אגדות-עם, סיפורי אנשים ומקומות, תבשילים שהגיחו ממטבחים מקומיים ואנקדוטות שכיף לחדור אליהן כמו מורה דרך אמיתי.

מוריס מדריך טיולים גם בחו"ל החל משנת 1995. בארצות בהן הוא מדריך: ירדן, יוון, טורקיה, ומרוקו - מוצא מוריס את ארץ ישראל של המאה ה-19, את טחנות הקמח והחקלאות המסורתית, ורואה הקבלה באופי הטיול בין הגליל לארצות הללו.
מוריס דובר ערבית שוטפת ולאחרונה אף טורקית.
מוריס הוא בוגר החוג ללימודי ארץ ישראל וגיאוגרפיה ומורה דרך מוסמך.

המלצה על ספר חדש:


 מוריס צמח בפייסבוק

ואדי ראש פינה – בוסתני פרי, פריחות ייחודיות, טרסות ומי נחל זכים. טיול רגלי אל פינות חמד במעלה הואדי

ואדי ראש פינה הנו פנינה גלילית המשמרת חקלאות טרסות קדומה בצד טבע פראי. לאחרונה הוכרז הואדי כשמורת טבע וחל איסור לנסוע בו ברכבי שטח. בעבר הרחוק היה שביל חמורים בואדי שהיווה את הדרך היחידה לצפת. רק בתקופת המנדט הבריטי נסללה דרך מרוצפת אבן מראש פינה לצפת. עם השנים נהרסה הדרך מחוסר תחזוקה אך עדיין ניתן להבחין בשרידיה. כעת הדרך חזרה להיות שביל כמו בימים ההם ובעזרת הפטל הפראי השביל מקבל אופי פראי. שלושת המעיינות היו עד לא מזמן כלואים בצינורות ורק זרזיף שוחרר לטבע. מזה יותר משנה זורמים המים הישר אל הטבע והנחל זורם בין שיחי הפטל בכל ימות השנה. המים ממשיכים במורד וחוצים את המושבה ראש פינה. לאחרונה נעשו כמה עבודות שיקום סביב המעיינות ומבני האבן העתיקים נתגלו במלוא יופיים. הבוסתנים ניטעו על ידי הפלאחים הערבים מהכפר ג'אעוני בטרם הגיעו החלוצים היהודים. בטרסות האבן בשתי גדות הואדי נטועים עצי זית לרוב אך יש גם עצי שקד והרבה תאנים. בשלהי הקיץ ניתן ליהנות מטעמם המופלא של התאנים. טיפוס במעלה הואדי מקנה חוויה ייחודית של טבע במלוא הדרו. גם האזוב המקראי הקרוי זעתר ושיחי הפיגם גדלים כאן בר בריכוזים מרשימים. בסתיו פורחות החלמוניות במורד ההר מעל לואדי ופריחתן נמשכת כחודש ימים. בחודש פברואר פורחות השקדיות ופריחתן הלבנה ורודה מפארת את הנוף. באביב ישנה פריחה עשירה של פרחי הבר ובולטת במיוחד פריחת גביעונית הלבנון. סיפורים רבים נשזרו בואדי הזה. אביב קלר מוותיקי המושבה מספר על ר' דוד שו"ב שהגיע מרומניה ב 1881 לתור את הארץ בחיפושיו אחר אדמה לרכוש עבור צאן מרעיתו שהמתינו לו בעיירה מוינשט ברומניה. כשטיפס דוד שו"ב במעלה הנחל היה זה אביב שופע ירק אחר חורף גשום. הוא השתאה למראה הדגים השוחים במעלה הנחל השוצף. הוא מתיישב וכותב איגרת לחבריו ברומניה ומתאר להם את שרואות עיניו. קהילת מוינשט צוהלת עם קבלת האיגרת מהארץ המובטחת,עולים על האנייה טטיס ששמה הוחלף לטיטוס, יען כי טיטוס הגלה אותנו מהארץ וטיטוס תחזיר אותנו אליה. והנה, בהגיעם לכאן אחר מסע תלאות הייתה זו עונה שחונה, לא מים שוצפים, לא דגים ולא נעליים.....


המומלצים:

 

צור קשר
סלולרי: 052-8499217
דוא"ל: moris.trip12@gmail.com


לכתבות ולמאמרים של מוריס צמח

 

 My English website:
Morris Tsemach, Tour guide in Israel

ספרים של מוריס צמח

"לטייל עם מוריס בגליל"
הספר מביא שפע של אגדות עם ואנקדוטות, מסלולי טיולים מוכרים פחות, ברגל, למכוניות או לג'יפים, סיפורי אנשים מקומות, ותבשילים שהגיחו ממטבחים מקומיים.
הספר יצא בהוצאת מודן מלווה בתמונות יפהפיות של נלי שפר.

"סיפורים טבריינים"
בספר תמונות ותצלומים נדירים, שפע סיפורים ומסלולי טיולים בארץ.
יצא לאור בהוצאת אחיאסף. (צילום התמונה משמאל: זאב אלכסנדרוביץ')

סיורים וטיולים בטבריה בעקבות הספר לחץ כאן

מצגת על טבריה בעקבות הספר

 

מוריס צמח בקידום כהלכה